Pałac Potockich dawniej i dziś

Kultura to ważna dziedzina życia Krakowa. Miasto dba o jej rozwój, pielęgnowanie wielu tradycji, bycie na bieżąco z najważniejszymi wydarzeniami artystycznymi. Pomaga w tym wiele ośrodków, m.in. Pałac Potockich. Czym jest, skąd się wziął na mapie dawnej stolicy Polski i co możemy dziś w nim znaleźć? Odpowiedź poniżej!

Pałac Potockich — wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa

Mimo że to Smok Wawelski większości kojarzy się z Krakowem, nie jest to jedyne miejsce warte w nim obejrzenia. Wśród licznych budowli na uwagę zasługuje Pałac Potockich. To budynek zlokalizowany w samym centrum miasta (Rynek Główny 20). Powstał on w XVI wieku z połączenia dwóch kamienic i zamieszkiwany był przez zamożną rodzinę Firlejów. Wraz z biegiem lat powierzchnia pałacu nie uległa zniszczeniu, natomiast zmienili się jego właściciele. Zabytek wciąż jednak należał do wspomnianej rodziny, zostając w rękach kolejnych pokoleń. Co ma wspólnego ta historia z teraźniejszością? Bardzo dużo. Dziś Pałac Potockich, zwany również Pałacem Zbaraskich to tętniące życiem centrum kulturalne. Nie od razu jednak tak się stało. II Wojna Światowa dała o sobie znać. Podczas niej budynek uległ dewastacji. Był on jednak na tyle ważny dla władz Krakowa, że w szybkim tempie został odrestaurowany. Obecnie odbywają się w nim liczne wydarzenia artystyczne. Są to m.in. wystawy, koncerty, debaty czy wieczory poświęcone literaturze. Zabytek regularnie odwiedzają ważne dla kultury postaci.

Pałac Potockich dawniej i dziś

Co warto zobaczyć w Pałacu Potockich?

Spośród licznych eventów odbywających się na terenie Pałacu, to właśnie wydarzenia literackie w Krakowie są szczególnie polecane zarówno młodszym, jak i starszym odbiorcom. Każde z nich jest starannie przygotowane, aby czas spędzony w towarzystwie autorów książek był owocny. Warto zaznaczyć, że spotkania z literaturą mają miejsce przez cały rok. Aktualnie dobrze jednak przyjrzeć się propozycji czerwcowej skierowanej do widza. Aby być z nią na bieżąco, dobrze śledzić stronę internetową instytucji, a także ośrodków z nią współpracujących, np. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkania literackie przenoszą w czasie i pozwalają poczuć klimat miejsc, których dotyczy dana książka. Wieczory muzyczne dają szansę na zanurzenie się w kojących dźwiękach i doświadczenia czegoś nowego. Warto jednak dodać, że Pałac nie zapomina o miłośnikach filmu. Każdego miesiąca mają oni szansę na poszerzenie wiedzy, obejrzenie niewidzianej dotąd produkcji czy poznanie ważnych dla filmu postaci. Osoby lubiące dyskusję powinny zainteresować debaty, które umożliwiają podzielenie się doświadczeniem w szeroko rozumianej kulturze. Dla tworzących słowem pisanym i chcących zostać reportem przygotowano warsztaty kreatywnego pisania Szkoły Pisania KMLU.

Co istotne, w ofercie kulturalnej Krakowa znajdują się zarówno płatne, jak i darmowe propozycje spędzenia wolnego czasu. To, jaką formę aktywności wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie. Nie zwlekaj i stań się częścią kultury, poznając serce Pałacu Potockich i wielu innych krakowskich ośrodków kulturalnych.