Krakowski lajkonik - skąd się wziął i kiedy go spotkać?

Lajkonik jest jednym z ważniejszych elementów krakowskiej tradycji i kultury. Jest on symbolem, który przez lata widnieje na pamiątkach, wystawach, obrazach, a nawet na siedzeniach komunikacji miejskiej. Postać lajkonika bardzo często przytaczania jest w spektaklach nawiązujących do kultury i historii zarówno Krakowa, jak i całej Małopolski. Legendy głoszą, że uderzenie przez lajkonika w głowę, oznacza szczęście. 


Czerwiec w Krakowie z Lajkonikiem


Co roku w pierwszy czwartek czerwca Lajkonik przejeżdża ulicami Krakowa w paradzie, której towarzyszą muzycy i inni uczestnicy zabawy. Parada rozpoczyna się w południe na Rynku Głównym, następnie przechodzi przez centrum miasta i kończy się na Wawelu. Na trasie Lajkonik rozdaje słodycze dzieciom, które ustawiają się w kolejce, aby go powitać. To wydarzenie wyznacza początek lata w Krakowie i jest to świetny moment, aby odwiedzić miasto, aby być częścią tej ukochanej tradycji. Jeśli będziesz miał szczęście być w Krakowie w tym czasie, nie będziesz chciał przegapić spotkania z Lajkonikiem!

 Krakowski lajkonik - skąd się wziął i kiedy go spotkać?

Jak rozpoznać Lajkonika?


Krakowski Lajkonik to ukochany symbol w polskiej kulturze i folklorze. Jest to barwna postać, przebrana za mongolskiego wojownika, która pojawia się co roku w pierwszy dzień Bożego Ciała, aby przynieść mieszkańcom Krakowa radość. W jego stroju znajduje się futrzana czapka z dwoma rogami i ozdobna szata, a na rękach ma tradycyjnego drewnianego konia i buzdygan. Lajkonik krakowski jest uosobieniem tatarskich najeźdźców, którzy niegdyś zagrażali niepodległości Polski. Symbolizuje siłę i odporność narodu polskiego w obliczu przeciwności losu. Legenda głosi, że jeśli ludzie oddadzą mu hołd wiwatami i poczęstują go goframi lub drobnymi monetami, otrzymają szczęście w nadchodzącym roku.