Czym zajmuje się ortopeda. Z jakimi problemami należy się do niego zgłosić?

Ortopeda to specjalista z zakresu ortopedii – dziedziny medycyny, która zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem oraz leczeniem chorób i problemów związanych z funkcjonowaniem układu ruchu. Wbrew więc pozorom, ortopeda nie jest specjalistą wyłącznie od złamań, skręceń i zwichnięć – zakres jego specjalizacji jest bowiem znacznie szerszy i obejmuje szereg innych problemów zdrowotnych. Jakich konkretnie i kiedy warto odwiedzić jego gabinet – to wszystko wyjaśnimy poniżej!

Ortopeda i jego praca. Jakie problemy zdrowotne leczy?

Ortopeda jest lekarzem, który zajmuje się głównie narządem ruchu człowieka. Zakres jego specjalizacji jest bardzo szeroki i obejmuje różnego rodzaju dolegliwości. Wśród nich znajdują się zarówno choroby i wady wrodzone, jak i problemy zdrowotne będące wynikiem wypadków, prowadzenia niezdrowego trybu życia oraz zaniedbań. Spośród tych ostatnich warto wymienić m. in. wady postawy, do których często dochodzi wskutek długotrwałego utrzymywania nieprawidłowej postawy ciała, prowadzenia siedzącego trybu życia i zbyt małej aktywności fizycznej.

Ortopeda jest specjalistą z zakresu ortopedii i chirurgii urazowej. Posiada wówczas uprawnienia do leczenia pacjentów zarówno metodami zachowawczymi, jak i operacyjnymi. W związku z tym, lekarz tej specjalizacji musi posiadać szeroką, rozległą i szczegółową wiedzę z zakresu anatomii człowieka, budowy jego szkieletu i pozostałych struktur, składających się na układ ruchu.

Specjalizacja z zakresu ortopedii na uczelniach medycznych trwa aż 6 lat od chwili ukończenia studiów medycznych. Po jej ukończeniu i zdaniu egzaminu, specjalista może prowadzić działania diagnostyczne, dobierać odpowiednie leczenie, a także przeprowadzać zabiegi i operacje. Ortopedzi często zajmują się także planowaniem i zlecaniem rehabilitacji.

Czym zajmuje się ortopeda. Z jakimi problemami należy się do niego zgłosić?

Jakie problemy zdrowotne leczy ortopeda? Kiedy trzeba umówić wizytę?

Lekarze specjalizujący się w ortopedii koncentrują się w swojej pracy na diagnozowaniu, planowaniu i leczeniu chorób oraz urazów narządów ruchu. W kręgu ich zainteresowań znajdują się także wady postawy, które mogą mieć zarówno podłoże genetyczne, jak i metaboliczne oraz cywilizacyjne. W gabinetach ortopedycznych często goszczą także osoby zawodowo uprawiające sport, które są szczególnie narażone na urazy.

Spośród chorób, którymi najczęściej zajmuje się ten lekarz, warto wymienić m. in. zmiany zwyrodnieniowe, zapalenia stawów, dysplazje, choroby kręgosłupa, deformacje w obrębie narządu ruchu, zespół cieśni nadgarstka, choroby zapalne kości, a także nowotwory oraz złamania, zwichnięcia i skręcenia.

W związku z tym, gabinet ortopedyczny warto odwiedzić w sytuacji, kiedy cierpimy na problemy związane z funkcjonowaniem układu ruchu lub doznaliśmy urazu. Do wizyty powinien skłaniać także ból, który nie mija w ciągu kilku dni. Konsultację ortopedyczną warto zaplanować jak najwcześniej, gdyż im szybciej źródło problemu zostanie ustalone, tym szybciej włączone zostanie leczenie, dzięki któremu sprawność pacjenta ulegnie poprawie.

Więcej informacji można uzyskać na stronie Ortopeda Kraków – ortopedakrakow.com.