Jak nie zwracać się do kelnera?

Często spędzając czas na mieście ze swoimi znajomymi lub drugą połówką, wybieramy restauracje na zjedzenie lunchu lub obiadu. Większość restauracji nie jest samoobsługowa, a klienci mają ten przywilej obsługi przez kelnera. Czy jednak zastanawiałeś się kiedyś, czy twoje zachowanie jest odpowiednie wobec osoby, która cię obsługuje? Wiele osób odruchowo przez swoje gesty lub słowa może urazić pracownika, dlatego w dalszej części poznasz kilka przykładów, jakich błędów nie popełniać przy zwracaniu się do kelnerów

Jak prosić o pomoc i zwracać się do kelnera?


Zwracając się do kleryka, należy zachować uprzejmość i szacunek. Nie należy używać niegrzecznego języka ani obelg. Należy również unikać krzyczenia lub mówienia protekcjonalnym tonem. Ponadto nie należy snuć żadnych przypuszczeń na temat możliwości kleryka, a raczej zadawać mu pytania w uprzejmy sposób. Nie należy też krytykować kleryka za błędy, a raczej udzielać mu konstruktywnych informacji zwrotnych, które pomogą mu poprawić swoje wyniki. Wreszcie, należy zawsze pamiętać o podziękowaniu klerowi za jego ciężką pracę i poświęcenie. W ten sposób można przestrzegać właściwej etykiety w kontaktach z pracownikiem biurowym i zachować wzajemny szacunek.

Jak nie zwracać się do kelnera?

Czego nie mówić do kelnera?


Istnieje kilka sposobów, aby unikać zwracania się do kelnera w sposób, który mogłyby uznać za obraźliwy lub niestosowny. Może do tego należeć wyrażanie swojej opinii na temat ubioru, wyglądu lub fryzury osoby, która nas obsługuje. Kelner jest w pracy, a nie na wybiegu, gdzie ma być oceniany, dlatego komentarze należy zostawić dla siebie. To samo dotyczy koloru skóry, czy elementów wskazujących na inne pochodzenie niż Polskie. Komentarze odnośnie do pochodzenia, będące rasistowskim podejściem do osoby również nie powinny mieć miejsca. Do kelnerów należy zwracać się z szacunkiem, w sposób taki, w jaki my chcielibyśmy być traktowani.